Apla to pojęcie wykorzystywane w poligrafii do określenia płaszczyzny, która w całości została zadrukowana jednym kolorem. Powierzchnia ta nie posiada punktów rastrowych i jest ona całkowicie jednolita. Apla stanowi świetne tło do wydruku okładek czy plakatów, na których mają być umieszczone dodatkowe ilustracje. Apla może zostać wykorzystana także w formie kontrastów w stosunku do innych elementów.

Terminem apla często określa się także cynkową blachę, która służy do druku wypukłego. Warto zauważyć, że w przypadku zastosowania apli w jasnych barwach, na którą mają zostać naniesione ciemniejsze kolory używa się określenia tinta. Nanoszenie apli powinno się zawsze odbywać z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Korzystanie ze starszego sprzętu w tym wypadku niesie za sobą ryzyko pojawienia się wad wydruku. Mogą występować np. nierównomierne rozłożenie koloru lub rozjaśnienia.

Apla, czyli płaszczyzna w całości zadrukowana jednolitym kolorem najczęściej wykorzystywana jest przy wydruku gazet i czasopism. To właśnie w tych materiałach apla stanowi idealne tło pod wszelkiego rodzaju grafiki. Apla (tinta) spełnia także funkcje czysto dekoracyjną. Jej zastosowanie pomoże „ożywić” kolumny tekstu czy też pozwoli wyróżnić poszczególne elementy drukowanego materiału.
Apla najczęściej przygotowywana jest z wykorzystaniem koloru czarnego. Dla uzyskania idealnego nasycenia i głębi koloru zaleca się zastosowanie barw CMYK w proporcjach:

  • C – 30%;
  • M – 30%;
  • Y – 30%;
  • K – 100%.

Podane powyżej wartości obowiązują jedynie podczas przygotowywania apli pod grafikę. W przypadku tekstów wykorzystuje się jedynie K – 100%. Daje to pewność, że czarny tekst wyjdzie poprawnie w momencie wydruku. Warto jednak zauważyć, że apla może zostać wykonana w dowolnym kolorze np. zielonym, czerwonym, różowym lub granatowym. Paleta barw daje w tym momencie nieograniczone możliwości. Dobór koloru apli powinien jednak bazować na estetyce całego projektu.

Zalety apli

Apla jest nieodłącznym elementem we współczesnej kompozycji projektów do wydruku. Pozwala ona na dowolne operowanie płaszczyzną. Dzięki jej zastosowaniu cały projekt może być estetyczny i efektowny. Apla skutecznie przyciągnie uwagę do poszczególnych elementów projektu i pozwoli wyróżnić je na tle pozostałej kompozycji. Warto zauważyć, że uzyskanie jednolitego i nasyconego koloru apli jest możliwe jedynie w profesjonalnych drukarniach, które dysponują odpowiednim sprzętem. W przeciwnym wypadku jakość przygotowanego materiału drukowego nie będzie zadowalająca.