Oprawa szyto-klejona – czy warto?
Oprawa szyto-klejona jest rozwiązaniem na które najczęściej decydują się wydawnictwa książkowe w celu dostarczenia swoim odbiorcom trwalszego, wysoko jakościowego produktu, lub firmy zamawiające katalogi produktowe. Zwłaszcza gdy
w rękach handlowców muszą być wielokrotnie otwierane w obecności klienta, a jakość połączenia oprawy jest wystawiana na ciężką próbę.
Oprawa szyto-klejona jest w stanie wytrzymać bez ulegania dezintegracji 60 lat lub nawet dłużej, gdy tymczasem zwykłe oprawy klejone mogą rozpaść się wskutek degradacji kleju która postępuje z czasem.
Przy tym technologia szycia nićmi porównując ja z konkurencyjnym rozwiązaniem – klejeniem super mocnym klejem poliuretanowym PUR – jest technologią przyjazną środowisku. Niewymagającą stosowania agresywnej chemii w spoiwie.
Połączenie szyto-klejone w oprawie można łatwo rozpoznać patrząc na grzbiet wydrukowanej książki od góry gdzie połączone nićmi składki zarysowują się w widoczny sposób tworząc widoczne „zęby”, lub też wewnątrz książki, między stronami, po środku każdej składki można znaleźć przeszywane nićmi ściegi.
Podsumowując, oprawa szyto-klejona:
Zalety:
– Zwiększona otwieralność oprawy, łatwość w codziennym użyciu.
– Zwiększona wytrzymałość na ciągłe otwieranie, zużycie i uszkodzenia mechaniczne publikacji.
– Długa żywotność produktu, bez ryzyka dezintegracji.
– Technologia przyjazna środowisku.
Wady:
– Brak.