Zadzwoń teraz!

Lotos Poligrafia Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 98
04-987 Warszawa

email: info@lotos-poligrafia.pl
tel.: +48 22 872-22-66
fax: +48 22 872-22-68

Drukarnia działa przez 24 godziny 5 dni w tygodniu.

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00.

Słowniczek pojęć

CMYK

CMYK – technika subraktywnej separacji barwnej, w której C- cyan, M- magenta, Y-yellow, K-black. Po połączeniu pierwszych trzech z nich powstaje barwa czarna, lecz jest również dodana oddzielnie do tego zestawu w celu ułatwienia reprodukcji.

Czcionka

Czcionka – lewoczytelne odzwierciedlenie litery lub znaku odlane ze stopu ołowiu, używane do lat 80 XX w. Pojęcie powszechnie mylone z fontem.

Font

Font – styl pisma lub krój pisma – zbiór wspólnych cech stylistycznych pisma, takich jak: grubość, obecność szeryfów lub ich brak, Od tych cech zależy czytelność tekstu.

Raster

Raster – w celu reprodukcji obrazu wielotonalnego w poligrafii rozdziela się go na cztery separacje, składające się z punktów rastrowych, których wielkość odpowiada nasyceniu, każdy z kolorów jest pod innym kątem, tak aby nie stykały się bezpośrednio. Raster AM (amplitudowy) o zmiennej wielkości punktu, raster FM – o zmiennej częstotliwości występowania punktów tej samej wielkości

Pantone

Pantone – nazwa handlowa systemu katalogującego barwy, których uzyskanie z systemu CMYK jest nie możliwa, lub trudna. Często używany gdy utrzymanie barwy w nakładzie jest bardzo istotne, np. dla rozpoznawalności marki (logo) lub produktu.