DTP czyli desktop publishing to termin odnoszący się do ogółu czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które następnie mają zostać powielone metodami poligraficznymi. W dużym skrócie DTP można określić jako komputerowe przygotowanie wszystkich materiałów do późniejszego druku.

Desktop publishing nie odnosi się jedynie do samej fazy projektowej, która obejmuje tworzenie w programie komputerowym obrazu, nadawanie kształtów. Termin ten obejmuje także sterowanie urządzeniami, które będą wykorzystywane podczas druku. Pojęcie DTP zyskiwało coraz szersze znaczenie na przestrzeni kolejnych lat. Obecnie odnosi się ono nawet do przygotowania dokumentów w postaci elektronicznej.

Przygotowanie tekstu do druku

Desktop publishing rozpoczyna się od wprowadzenia tekstu i obrazu do komputera. Następnie każdy element graficzny i tekstowy poddawany jest obróbce lub korekcie. Dopiero po tym etapie można rozpocząć główną część całego procesu. Przystępuje się do przygotowania stron danej publikacji z elementów, które wcześniej były przygotowane lub skorygowane. W przypadku wydruku broszur, książek czy czasopism ustala się wielkość i rodzaj czcionki, szerokość wierszy oraz łamanie tekstu. Jest on zestawiany z grafiką oraz ustawiany w odpowiednie kolumny, by finalna publikacja była estetyczna i przyjazna dla odbiorcy. Desktop publishing odnosi się także do dostosowania pliku do rodzaju papieru – ewentualnie innego materiału, techniki drukowania, a także do samej maszyny drukującej. To właśnie te elementy mają największy wpływ na końcową jakość wydruku. Przygotowywane są także informacje dla drukarza oraz dla samego introligatora. Na samym końcu zgromadzone dane są zapisywane w formie pliku postscriptowego – obecnie coraz częściej jest on zastępowany przez plik PDF. Desktop publishing pozwala również na zarządzanie i nadzorowanie przepływem i etapem realizacji prac w danej poczekalni poligraficznej, ale także i w samej drukarni.

Istotną kwestią jest to, że proces DTP nie polega wyłącznie na przygotowaniu samego obrazu i tekstu tj. książek, broszur czy czasopism. DTP to także ustalenie optymalnego kształtu podłoża. Oznacza to, że termin ten dotyczy również projektowania opakowań lub innych form przygotowywanych z papieru, kartonu, a nawet folii samoprzylepnej. Grafik DTP korzysta z programów takich jak np. InDesign czy Photoshop, by przygotować odpowiednią grafikę, rozkład tekstu oraz jego podział. DTP jest więc skomplikowanym i kompleksowym procesem podczas którego przygotowuje się materiał do druku.