Jakie są zalety druku offsetowego?
W przypadku zdecydowania się na wykonanie materiałów promocyjnych z pomocą druku offsetowego, wielu klientów już na wstępie dostrzega płynące z tego korzyści. Do największych zalet tej technologii można zaliczyć:
- Dostępną szeroką paletę odwzorowania barw – możliwości druku offsetowego pozwalają również na zastosowanie kolorów specjalnych (kompatybilnych z systemem Pantone, HKS) dopasowanych do potrzeb klientów.
- Precyzyjne odwzorowanie detali – odpowiednio wyposażone maszyny, mają możliwość automatycznego czuwania nad procesem wydruku i dbają o jego poprawność;
- Wysoka jakość – druk offsetowy jest gwarancją tego, że przygotowane materiały będą cechować się maksymalnie wysoką jakością i nie zawiodą oczekiwań klientów;
- Trwałość i intensywność barw – druk offsetowy wyróżnia także wyjątkowa trwałość oraz intensywność barw. Dzięki temu będą one skutecznie przyciągać wzrok i skupiać uwagę.
- Elastyczność w doborze podłoża papierowego – zwyczajowo od 60 g/m2 do 350 g/m2, ale możliwe jest zastosowanie podłoży o znacznie większych gramaturach – np. kartony, tektura lita. Żadna inna technika druku nie oferuje tak dużej dowolności w doborze materiału, przy zachowaniu możliwości druku również w wysokim nakładzie.
- Elastyczność w doborze uszlachetnień: foliowanie, lakierowanie, tłoczenie, złocenie. etc. Inne analogowe techniki druku nie pozwalają na tak swobodny dobór metod wykończenia.
Jak więc widać, druk offsetowy daje nieograniczone możliwości personalizacji swoich projektów i dostosowywania ich do własnych potrzeb.
Jak długo trwa przygotowanie materiałów metodą druku offsetowego?
Dzięki możliwości akceptacji plików do druku on line (poprzez przeglądarkę z wykorzystaniem oprogramowania Kodak InSite Prepress Portal), oraz zautomatyzowanemu procesowi przygotowywania form drukowych – obecnie proces przygotowania do druku udało się znacząco usprawnić i skrócić. System Kodak InSite daje naszym klientom wygodną możliwość sprawdzenia poprawności plików produkcyjnych, impozycji pracy, oraz zdalną akceptację zlecenia przez klienta w trybie on-line, bez wstawania od komputera i wychodzenia z biura.
Jakie są inne rodzaje druku offsetowego?
Do innych technik druku offsetowego, zalicza się offset zwojowy: coldset i heatset, gdzie farba jest utrwalana w procesie druku ciągłego na wstędze papieru przeciąganej przez kolejne zespoły drukujące – odpowiednio “na zimno” albo “na gorąco” z użyciem pieca suszącego.
Dobór odpowiedniego typu druku uzależniony jest od formy przygotowywanych wyrobów poligraficznych. Cold-set jest techniką stosowaną najczęściej do druku gazet. Heat-set jest techniką stosowaną z powodzeniem do druku publikacji o b. dużych nakładach, jednakże ze względu na swoją specyfikę nie stosuje się go do druku średnich i niskich nakładów, dodatkowo ceną za dostępną wysoką wydajność jest ograniczony dobór dostępnych materiałów do zadruku (max gramatura 115 g/m2) oraz brak możliwości uszlachetnień po druku.
Techniczne aspekty wydruku w naszej drukarni
Drukujemy techniką druku offsetowego na maszynach: ośmio-, pięcio-, i dwukolorowych. Nasz park maszynowy umożliwia bardzo szybki druk dwustronny w pełnym kolorze do w formatu B1, a także jednostronny w przypadku prac z lakierem dyspersyjnym, lub konieczności zastosowania farb w kolorach specjalnych (Pantone i HKS) wykraczający poza standardową przestrzeń CMYK.
Najnowocześniejsze offsetowe maszyny drukujące renomowanych producentów zapewniają najwyższą dostępną jakość i wydajność druku, z której jesteśmy znani na rynku. Maszyny te posiadają spektrofotometryczny pomiar barwy, z możliwością pomiaru każdej odbitki na bieżąco, gwarantując tym samym utrzymanie oczekiwanego efektu w całym nakładzie.
Korzystamy z systemu CIP3, który pozwala na przenoszenie informacji o wstępnym ustawieniu profili farbowych ze studia CtP bezpośrednio do maszyny drukującej, przechowywanie tychże informacji i wykorzystywanie przy wznowieniach, w celu zachowania powtarzalności kolorystycznej kolejnych wydań.